Šta Evropa sanja: predstavljanje biblioteke „Papirna pozornica“

Udruženje za interdisciplinarna istraživanja u umetnosti Srebrno drvo predstaviće svoju biblioteku za savremenu dramu Papirna pozornica. Ova biblioteka osnovana je sa ciljem da se domaćoj i regionalnoj pozorišnoj i čitalačkoj publici ponude savremeni, svježi i drugačiji dramski tekstovi koji su u matičnim zemljama nagrađeni i privukli posebnu pažnju. Biblioteka najveći prostor posvećuje dramama prevedenim sa „manje korišćenih jezika“ zato što su one najmanje dostupne našoj publici. Prevođenje je povjereno našim najboljim književnim prevodiocima a mnogi među njima imaju višegodišnje iskustvo u prevođenju savremene drame.

U biblioteci Papirna pozornica do sada je objavljeno 14 knjiga, a na ovogodišnjem Teatar festu dramaturškinja Vesna Perić govoriće o sedam knjiga koje su dio projekta Šta Evropa sanja? i koje su predstavljene na prvom Festivalu evropske drame (FED) koji je Srebrno drvo realizovalo u saradnji sa Beogradskim dramskim pozorištem u novembru 2024. godine. (Festivalski program je podrazumijevao šest javnih čitanja u režiji šest izuzetnih mladih reditelja, razgovore sa autorima i premijeru drame Ples u vodi).

Pored glavne teme SNOVA, koja se provlači kroz svih sedam knjiga, drame u ovim knjigama pokrivaju niz veoma različitih tema i pitanja kao što su: vizije boljeg svijeta, potrage za ljubavlju, usamljenost, položaj žena u umjetnosti, krhkost emocionalne ravnoteže u adolescenciji, razmišljanja o ekologiji kroz glasove prirode, odnosi roditelja i djece kao i odnosi u ljubavnim trouglovima, paralelne stvarnosti, oslobađanje od pritiska savremenog života i još mnogo toga…

Drame su stilski i tematski divergentne i naslanjaju se kako na tradiciju naturalističkih prosedea, tako i na psihološki realizam, dramu apsurda, crnu komediju i post-dramski teatar. No, ono što im je svima zajedničko jeste sentiment savremene civilizacije koja klizi ka distopiji – snovi, na momente, postaju i košmari i strepnje. Ovaj izbor kulturološki mapira Evropu antagonizama, različitih nasljeđa i socio-ekonomskih pozicija, ali i ruši predrasude o hladnom i otuđenom Sjeveru i toplom, empatičnom Jugu.

Sedam pozorišnih tekstova iz projekta Šta Evropa sanja su: Ples u vodi višestruko nagrađivanog i plodnog češkog dramaturga i reditelja srednje generacije Davida Drabeka;  Sagrada familia portugalskog prozaiste, dramatičara i muzičara Žasinta Lukaša Pireša;  potom zbirka Here we go again koja sadrži tri drame autorke iz Belgije Anelis Verbeke koja piše na flamanskom jeziku a kao dramaturškinja sarađuje sa pozorišnom trupom Vunderbaum; zatim knjiga Glad koja sadrži dvije drame kiparskog pisca Haralambosa Janua čije su drame prevođene na engleski, katalonski, poljski i rumunski jezik;  takođe i Životinje u begu – drama švedske rediteljke i dramske spisateljice grčkog porijekla, Kristine Uzunidis, čiji se višestruko nagrađivani opus naslanja na grčke mitove, a tu je i knjiga Zelena mačka i druge drame sa četiri komada jedne od najuspješnijih autorki iz Rumunije, Elize Vilk.

Konačno, među pobrojanim dramskim autorima mlađe generacije, ne toliko poznatim publici sa naših prostora, jeste i norveški nobelovac Jun Fose – knjiga sa njegove dvije drame Rambuko i Seni možda ponajviše minimalističkog rukopisa, omaž je beketovskom apsurdu u kontekstu novog milenijuma.

O Srebrnom drvetu

Srebrno drvo je udruženje koje djeluje u oblasti dramskih umjetnosti, književnosti, vizuelnih umjetnosti, savremenog plesa, rada sa mladima i osobama sa invaliditetom razvijajući umjetničku produkciju, istraživanja i obrazovne sadržaje. Osnovano sa idejom okupljanja umjetnika iz različitih oblasti kako bi razmjenjivali ideje, iskustva i unapređivali svoj rad inspirišući jedni druge. Od svog osnivanja 2010. godine, Srebrno drvo razvilo je i realizovalo više od 50 pozorišnih predstava, interdisciplinarnih istraživačkih radionica, multimedijalnih izložbi i performansa, a od 2018. godine u partnerstvu sa Trećim Trgom objavilo je više od 250 knjiga, uglavnom poezije, kratke proze i drame među kojima su prevodi sa više od 15 evropskih jezika.

 

Ovaj događaj održaće se na sceni „Petar Kočić“ Narodnog pozorišta Republike Srpske.